1ο μάθημα Κολύμβησης για το σχολικό έτος 2023-24

Τρίτη 19/12/2023

Οι μαθητές/τριες της Γ’ τάξης της σχολικής μας μονάδας ξεκίνησαν τα προγραμματισμένα μαθήματα κολύμβησης.

Οι εκπαιδευτικοί του προγράμματος υλοποίησαν το πρώτο εισαγωγικό μάθημα σε ένα κλίμα ενθουσιασμού, χαράς και ασφάλειας.

Η Κολύμβηση είναι ένα σημαντικό άθλημα με θετικές επιδράσεις στη σωματική και ψυχική υγεία των παιδιών: βελτιώνει το καρδιοαναπνευστικό σύστημα, ισχυροποιεί τη σπονδυλική στήλη, αυξάνει την άμυνα του οργανισμού βοηθά τα παιδιά να αποκτήσουν υγιεινές συνθήκες, να αντλήσουν τη χαρά από τη συμμετοχή στον αθλητισμό, να αποβάλλουν το άγχος τους, να θέτουν στόχους, να επιδεικνύουν αυτοπεποίθηση και να κοινωνικοποιούνται.

Καθώς ζούμε σε παραθαλάσσια περιοχή εδώ στη Νέα Πέραμο και στη Νέα Ηρακλείτσα αντιλαμβανόμαστε την αξία του μαθήματος της κολύμβησης αφού εφοδιάζει τους/τις μαθητές/τριες με τις απαραίτητες γνώσεις έτσι ώστε με ασφάλεια να χαίρονται τη θάλασσα.

Παράλληλα η συμμετοχή στο μάθημα της Κολύμβησης συναρτάται απόλυτα με τη σκοποθεσία της Φυσικής Αγωγής στο Δημοτικό σχολείο καθώς : «Το μάθημα της ΦΑ προσεγγίζει τους/τις μαθητές/τριες με μια ολιστική οπτική και έχει στόχο να τους/τις εφοδιάσει με τις απαραίτητες γνώσεις, δεξιότητες και στάσεις που θα τους/τις οδηγήσουν σε έναν δραστήριο και υγιεινό τρόπο ζωής.

Η κίνηση αποτελεί αυτοσκοπό αλλά και το μέσο που θα καταστήσει τους/τις μαθητές/τριες φυσικά δραστήριους/-ες και θα προάγει την υγεία και την ποιότητα της ζωής τους, διά βίου» (ΦΕΚ 6336/2021 Αριθμ. 169870 /Δ1/Πρόγραμμα Σπουδών για το μάθημα της Φυσικής Αγωγής στο Δημοτικό Σχολείο).

Μέσα σε ένα κλίμα χαράς, κι ενθουσιασμού οι μαθητές/τριες των Γ1΄ και΄ Γ2 τάξεων της σχολικής μας μονάδας συμμετείχαν στο 1ο μάθημα Κολύμβησης.

Οι μαθητές/τριές μας επέστρεψαν στη σχολική μονάδα με τις καλύτερες εντυπώσεις και με τεράστια προσμονή για το δεύτερο μάθημα. Ευχαριστούμε πολύ τους συναδέλφους εκπαιδευτικούς Φυσικής Αγωγής για την υλοποίηση του μαθήματος, τους υπεύθυνους εκπαιδευτικούς των τμημάτων Γ1 και Γ2 καθώς όχι μόνο έλαβαν με ιδιαίτερη επιμέλεια κι ενδιαφέρον όλα τα μέτρα ασφάλειας αλλά παράλληλα με σύγχρονες παιδαγωγικές μεθόδους εξασφάλισαν ένα κλίμα εμπιστοσύνης, χαράς και συνεργασίας…

Κλείνω με την απάντηση ενός μαθητή όταν τον ρώτησα πως ήταν η πρώτη εμπειρία … Πότε θα έρθει η επόμενη Τρίτη κύριε!

Ανυπομονούμε για το επόμενο μάθημα!!!!