ΔΙΔΑΚΤΙΚΗ ΕΠΙΣΚΕΨΗ Β1 ,Γ1 , Δ1 & Δ2 – ΜΟΥΣΕΙΟ ΤΡΕΝΩΝ ΔΡΑΜΑΣ

Οι μαθητές των τμημάτων  Β1 ,Γ1,Δ1 και Δ2  σήμερα .την Τρίτη 19  Μαρτίου, επισκέφτηκαν και ξεναγήθηκαν στους χώρους  του Μουσείου Τρένων Δράμας.

Οι μαθητές μας γνώρισαν τους λόγους για τους οποίους ο Σιδηροδρομικός Σταθμός Δράμας ήταν κομβικής σημασίας και θεωρούνταν σημαντικός για το ελληνικό σιδηροδρομικό δίκτυο. Έμαθαν ότι λειτούργησε πρώτη φορά το 1895, με σκοπό να συνδράμει στην πραγματοποίηση της διαδρομής Θεσσαλονίκη – Αλεξανδρούπολη και το αντίθετο. Επίσης, αντιλήφθηκαν τη λειτουργία των ελληνικών σιδηροδρόμων και ήρθαν σε επαφή με χρηστικά αντικείμενα και εργαλεία της παλαιότερης εποχής που εκτίθενται στον χώρο του Μουσείου.

Screenshot 5

Στη συνέχεια πέρασαν στον χώρο του Μηχανοστασίου και θαύμασαν από κοντά την ιστορική ατμομηχανή Κγ 877 του 1929, με την οποία μεταφέρονταν οι στρατιώτες στο μέτωπο του πολέμου και τη νεότερη Λβ 962 του 1943 με την οποία, στις μέρες πια, μας επισκέπτεται ο Άγιος Βασίλης την παραμονή της Πρωτοχρονιάς στην πόλη μας! Τέλος ¨επιβιβάστηκαν¨ στα δύο σπάνια βαγόνια του ORIENT EXPRESS και ένιωσαν την αίγλη του!

ζ1

Ευχαριστούμε θερμά τους υπεύθυνους για τη λεπτομερή ξενάγηση που μας ταξίδεψε σε μια άλλη εποχή.

Στολίδι για τη Δράμα και την ιστορία της αποτελεί αποδεδειγμένα το Μουσείο Τρένων, το οποίο δημιουργήθηκε με την αγάπη και το μεράκι ανθρώπων που αφιέρωσαν τη ζωή τους στα τρένα και στον ίδιο τον άνθρωπο.\

Γενικά για το μουσείο.

Μέσα σ’ένα συγκρότημα εσωτερικών και υπαίθριων εγκαταστάσεων στην περιοχή του Σιδηροδρομικού Σταθμού Δράμας, ο Σύλλογος στέγασε το όραμα και την αγάπη του σε μία καινοτόμα για την περιοχή δομή, το «Μουσείο Τρένων».

ζ2 1

Γενικά για το μουσείο.

ζ8

Στο χώρο του μουσείου μπορεί κάποιος να επισκεφθεί και να παρατηρήσει, το εκθετήριο μοντελισμού, δύο ατμομηχανές που λειτουργούν και χρησιμοποιούνται σε εκδρομές και σε γυρίσματα ταινιών, πολύτιμα βαγόνια του ΟΡΙΕΝΤ ΕΠΡΕΣ, μια ατμομηχανή Κ.Γ. κατασκευής 1927, μία μακέτα τρένων στο σύγχρονο σιδηροδρομικό δίκτυο, μοντέλα τρένων, αντικείμενα και εξαρτήματα που αφορούν τον ΟΣΕ, χώρους άθλησης, αίθουσα πολιτιστικών εκδηλώσεων και διαλέξεων, χώρο επιτραπέζιων παιχνιδιών αλλά και πλούσιο φωτογραφικό υλικό για την ιστορία του τρένου καθώς και της ευρύτερης περιοχής της Δράμας.

ζ9
χ2